مزایای دنیای دیجیتال

پژوهشگران علوم انساني معتقدندكه ورود اينترنت به فضاي زندگي انسان ها دركنار مزايا و محاسن غيرقابل كتماني كه دارد معايبي نيز دارد كه به قول معروف همانند يك چاقوي دولبه مي ماند كه از يك سو داراي مزايا و منافعي هست و از سوي ديگر اگر برنحوه استفاده از آن نظارت و بر تأمين محتوايي كه در اختيار كودك قرار مي گيرد برنامه ريزي و كنترل انجام نشود آسيب هاي جبران ناپذيري را براي كودك و نوجوان درپي خواهد داشت .
ما در مرداب ديجيتال ميخواهيم به بررسي مزايا و معايب دنياي ديجيتال بپردازيم كه نمونه اي از اين فوايد رادر زير ذكر مي كنيم :
– دستيابي آسان به آخرين اطلاعات تخصصي در زمينه هاي مختلف علمي ، اعتقادي ، اجتماعي ، اقتصادي ، هنري و … كه در سطح جهان بصورت مقاله ، كتاب و نرم افزارمنتشر شده است .
– يك مقايسه تاريخي نشان مي دهد حجم اطلاعاتي كه انسان امروزي طي ٢٤ ساعت شبانه روز دريافت مي كند ، برابر با كل اطلاعات دريافتي توسط يك انسان قرن هجدهمي است .
– كاهش هزينه هاي اقتصادي با استفاده از امكانات موجود در فضاي مجازي كه در بسياري از روابط اقتصادي و اجتماعي ديگر نيازي به مراجعه ي حضوري براي خريد كالا يا خدمات نيست و طبيعي است كه اين امر باعث كاهش قابل توجهي از هزينه هاي اقتصادي مي شود .
– كاهش رفت و آمدهاي غيرضروري درون شهري و درنتيجه كاهش مصرف انرژي و كاهش آلودگي هوا ، همچنين كاهش مصرف كاغذ و هزينه هاي چاپ و نشر و ساير هزينه ها با استفاده از امكانات موجود درفضاي مجازي .
– گسترش تعاملات و تبادل نظرها با سرعت بسياربالا در فضاي مجازي صورت مي گيرد كه اين امكان را فراهم مي سازد كه افراد به تبادل آراء و افكار و … بپردازند.

مزایای دنیای دیجیتال

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *